Jedzenie – źródło składników odżywczych dla naszego organizmu. Dla producentów podłoże do rywalizacji o to, który produkt jest lepszy, zdrowszy. Ale czy produkty spożywcze zawierają tylko ?dobre? składniki? Nie. Substancje antyodżywcze ? to o nich nikt nie mówi. Powszechnie występują w żywności. Ograniczają bądź uniemożliwiają wykorzystanie składników odżywczych. Niektóre połączenia produktów są szczególnie niekorzystne dla naszego zdrowia. Warto o nich wiedzieć.
Ogórek i pomidor
Na naszych stołach często gości sałatka z pomidorów i ogórków. Połączenie to nie jest korzystne z żywieniowego punktu widzenia. Witamina C zawarta w pomidorach jest niszczona przez enzym askorbinaza zawarty w ogórku. Świeżych ogórków nie należy też łączyć też z innymi warzywami obfitującymi w witaminę C: papryką, kapustą, natką pietruszki. Do sałatki lepiej dodać ogórki kiszone, które pozbawione są enzymu ograniczającego wchłanianie witaminy C.
Pomidor i biały ser
Pomidory oprócz likopenu, potasu i błonnika zawierają też kwasy: jabłkowy, kumarynowy i cytrynowy. Kwasy te reagują z wapniem, głównym składnikiem białego sera. Powstają nierozpuszczalne kryształki, które odkładają się w stawach. Nadmierne spożywanie białego sera z pomidorem może być przyczyną zapalenia i bólu stawów.
Twarożek można za to bez obaw jeść z rzodkiewką, czosnkiem i szczypiorkiem. Pomidory warto zaś spożywać w towarzystwie sałaty i oliwy. Takie połączenie podnosi przyswajalność likopenu.
Czerwone mięso z czerwonym winem
Wbrew zasadzie savoir-vivre czerwonego wina nie należy podawać w towarzystwie czerwonego mięsa. Ze względów żywieniowych jest to niekorzystne połączenie. Mięso jest źródłem żelaza. Garbniki zawarte w czerwonym winie uniemożliwiają zaś jego wchłanianie. Dbając o własne zdrowie warto zastąpić wino sokiem pomarańczowym lub porzeczkowym. Napoje te są źródłem witaminy C, której obecność ułatwia wchłanianie żelaza. O tej zasadzie powinny pamiętać szczególnie osoby z niedoborem żelaza bądź anemią.
Herbata z cytryną
Napój szczególnie doceniany zimą. Wydawałoby się, że połączenie herbaty, cytryny i miodu to ?samo zdrowie?. Tymczasem glin zawarty w liściach herbaty reaguje z kwasem pochodzącym z cytryny. Powstaje cytrynian glinu. Glin w takiej formie staje się przyswajany przez nasz organizm. Pierwiastek ten wywołuje negatywnych zmiany w mózgu będące przyczyną rozwoju choroby Alzheimera.
Jak przygotowywać herbatę, by zapobiegać zachodzeniu niekorzystnych reakcji? Przed wlaniem soku z cytryny do herbaty należy usunąć liście z naparu. Staraj się nie pić mocnej herbaty, a sok z cytryny dodawaj w umiarkowanych ilościach. Można również sok cytrynowy zastąpić sokiem malinowym.
Ziemniaki i masło
Indeks glikemiczny ? wskaźnik określający szybkość, z jaką trawimy dany produkt i przekształcamy go w glukozę. Ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny. Ich spożycie powoduje wzrost glukozy we krwi. Wpływa to na wydzielanie insuliny i magazynowanie tłuszczu w organizmie. Masło to produkt bogaty w tłuszcze mleczne, które w obecności ziemniaków zostaną w całości zmagazynowane. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie ziemniaków z koperkiem bądź kefirem. Podobne zjawisko zachodzi w przypadku łączenia oliwy z owocami lub masła z gotowaną marchewką i brokułami. Takich potraw starajmy się unikać.
Ryby tylko z gotowaną kapustą
Kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, soja to tak zwane rośliny krzyżowe. Zawierają one substancje antyodżywcze – goitrogeny. Związki te mogą zaburzać metabolizm jodu, prowadząc do obniżenia jego stężenia w organizmie. Połączenie roślin krzyżowych z rybami ? źródłem jodu jest szczególnie niekorzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy. Goitrogeny ulatniają się w wysokiej temperaturze. Bez obaw o przyswajalność jodu można więc spożywać ryby wraz z gotowanymi warzywami. Proces gotowania należy prowadzić przez co najmniej 5 minut, nie przykrywając garnka.
Grzybki nigdy pod wódeczkę
Kto by pomyślał, że takie postępowanie też może zaszkodzić? Przecież na polskim stole często podajemy marynowane grzybki w towarzystwie mocnych trunków. Alkohol powoduje ścinanie się (denaturację) białek organizmu, ale też białek w spożywanych produktach. Grzybki zawierają specyficzne białko. Pod wpływem alkoholu staje się ono niestrawne. Konsekwencją są ciężkie kłopoty jelitowe.