Nasze jelita zamieszkują biliony mikroorganizmów tworzących tak zwaną mikrobiotę. Równowaga w składzie mikrobioty jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko przewodu pokarmowego, ale i całego organizmu. Czasami jednak zdarza się, że kompozycja mikrobioty zostaje zaburzona, co może doprowadzić do problemów takich jak SIBO czy IMO.

SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego, to stan, w którym bakterie, które normalnie bytują w jelicie grubym przenoszą się do jelita cienkiego i zbyt licznie w nim mnożą.

IMO (ang. Intestinal Methanogen Overgrowth) to przerost metanogenów. Pojawia się wtedy, gdy w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernego namnożenia archeonów, czyli mikrooragnizmow podobnych do bakterii, produkujących metan.

W obu tych schorzeniach, za dolegliwości pacjentów odpowiedzialne są gazy – wodór, siarkowodór i metan – produkowane w nadmiarze, w procesie fermentacji, przez organizmy powodujące przerost.

Najczęstszymi objawami SIBO i IMO są:
− wzdęcia i gazy
− bóle brzucha
− biegunki lub zaparcia
− zgaga
− mdłości
− bóle głowy
− zmęczenie

Jak możemy diagnozować SIBO i IMO?
Obecność gazów produkowanych przez szkodliwe mikroorganizmy możemy wykryć dzięki testom oddechowym. Dobrym sposobem na diagnostykę oraz różnicowanie SIBO i IMO jest test wodorowo-metanowy, który pozwala na zmierzenie ilości wydychanego wodoru i metanu. Jest to szybkie, bezpieczne, bezinwazyjne i stosunkowo tanie badanie, które wymaga jednak od pacjenta odpowiedniego przygotowania.

Jak dieta może pomóc w SIBO i IMO?
Jeżeli podejrzewasz u siebie SIBO powinieneś skonsultować się z lekarzem, który w razie potwierdzenia diagnozy zaproponuje odpowiednie leczenie. Mimo wszystko, konieczna będzie również odpowiednia dieta. Skuteczne może okazać się zastosowanie diety low-FODMAP, czyli unikanie spożywania łatwo fermentujących w przewodzie pokarmowym węglowodanów. W praktyce oznacza to eliminację z diety słodyczy, miodu, niektórych owoców i warzyw, roślin strączkowych, produktów mlecznych z laktozą, pieczywa pełnoziarnistego oraz substancji słodzących takich jak ksylitol, mannitol, erytrytol itp.

Pamiętaj, zdrowie naszych jelit ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Pomimo tego, że objawy SIBO i IMO mogą być bardzo uciążliwe, wdrożenie odpowiedniego leczenia i diety może skutecznie poprawić jakość życia.