Po mit ApfelCellulit, nazywany skórką pomarańczową, to nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa, przede wszystkim na udach, pośladkach i ramionach. Zmaga się z nim około 90% kobiet po 25. roku życia i stanowi wielki problem, gdyż ciężko się go pozbyć. Cellulit dotyka nie tylko tęższych, ale i bardzo szczupłych kobiet.

Co sprzyja jego powstawaniu? Jak mu zapobiegać? Co robić gdy już się pojawi?

Żeńskie hormony, estrogeny, sprzyjają powstawaniu pomarańczowej skórki. Warto wiedzieć, że stres, niewłaściwa dieta, fast foody, brak ruchu są sprzymierzeńcami tej dolegliwości. Białe pieczywo, słodycze, sól, słodzone napoje, wysokoprzetworzona żywność, nieregularne i duże posiłki, palenie tytoniu, picie alkoholu i dużej ilości kawy ? to najlepsi ?przyjaciele? na drodze do powstania cellulitu.

Dieta antycellulitowa

Dieta antycellulitowa polega przede wszystkim na spożywaniu małych posiłków w regularnych odstępach czasowych, ograniczeniu słodyczy, a także wprowadzeniu do swojego życia aktywności fizycznej. Menu antycellulitowe powinno być bogate w świeże owoce i warzywa, błonnik, lekkostrawne produkty, węglowodany (makarony, kasze, ryż brązowy, płatki owsiane), produkty o wysokiej zawartości potasu (pomidory, ziemniaki, sałata). Aby uniemożliwić bądź utrudnić tworzenie się cellulitu szczególnie często powinno sięgać się po:

  • owoce cytrusowe, śliwki, wiśnie, ananasy, melony, jabłka, jagody, żurawiny, suszone morele, truskawki, kiwi,
  • warzywa: por, cebula, seler, pomidor, szpinak, marchew
  • pestki dyni
  • orzechy, sezam,
  • kiełki
  • ryby bogate w kwasy omega 3 : łosoś, śledź, tuńczyk
  • przyprawy: głównie kurkumę, mającą właściwości oczyszczające oraz imbir i kolendrę, przyspieszające metabolizm.

Pamiętajmy również o piciu min. 2 litrów wody dziennie, soków owocowych i warzywnych, naparów ziołowych ze skrzypu, krwawnika, pokrzywy, których główną rolą jest wzmacnianie tkanek i zabezpieczanie ich przed odkładaniem się produktów przemiany materii.

Jak skutecznie walczyć z cellulitem?

Przede wszystkim należy wyeliminować z diety tłuste potrawy, mocno przyprawione, które sprzyjają zatrzymaniu wody w organizmie. Powinno się  unikać wędlin, tłustych kiełbas, tłustego mięsa wieprzowego i wołowego, kolorowych napojów gazowanych, majonezu, tłustych sosów przygotowywanych na zasmażkach, wypieków drożdżowych i smażonej żywności. Należy ograniczyć do minimum słodycze, będące tylko pustymi kaloriami, a spożycie węglowodanów powinno mieć miejsce nie później niż na 4-5h przed snem. Słodycze łatwo można zastąpić suszonymi owocami lub ciasteczkami zbożowymi, które są o wiele zdrowsze od czekoladowych batoników.