Odpowiednie odżywianie dzieci w wieku szkolnym zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, a także dobre wyniki w nauce. Planując jadłospis dziecka należy brać pod uwagę jego stopień aktywności fizycznej i zapewnić odpowiednią ilość energii w posiłkach.

 

Oto zasady zdrowego żywienia dzieci określone przez Instytut Żywności i Żywienia:

 

1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy (produkty zbożowe, mięso i wędliny, nabiał, warzywa i owoce).
2. Bądź codziennie aktywny fizycznie-ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być produkty zbożowe.
4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak, kefiry, maślanka, sery.
5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy ? mięso, ryby, jaja. Uwzględnij też nasiona roślin strączkowych.
6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
8. Ograniczaj spożycia spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

Dzieci powinny spożywać 5-6 posiłków dziennie. Rodzice powinni zadbać o to, by dziecko zjadło pierwsze śniadanie jeszcze przed wyjściem do szkoły. Dobrym pomysłem na śniadanie będą płatki z mlekiem czy jogurtem oraz suszonymi owocami i orzechami, jajecznica lub omlet czy po prostu kanapki z wędliną, serem i warzywami sezonowymi. Dziecko powinno zabrać do szkoły drugie śniadania i zjeść je po około 3-4 godzinach od pierwszego posiłku. Najlepszym pomysłem będzie przygotowanie do szkoły posiłku, który można łatwo zabrać i szybko zjeść na przerwie w szkole np. świeży owoc (jabłko, banan, gruszka), jogurt pitny, mus jogurtowo-owocy, sok przecierowy, kanapki z dodatkiem warzyw.

W diecie dziecka należy ograniczać słodkie pieczywo, ciastka i inne słodycze, potrawy typu fast food i słodkie, gazowane napoje np. cola, oranżada. Produkty te poza cukrem nie posiadają żadnych składników odżywczych natomiast mają w swoim składzie substancje, które przy większym spożyciu są szkodliwe.

Zapotrzebowanie energetyczne dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat waha się między 1750 a 2500 kalorii. Dokładna ilość kalorii zależy od wieku, masy ciała i aktywności fizycznej dziecka.
Codzienna dieta powinna dostarczać: białko (11 do 15%), węglowodany (50 do 55%) i tłuszcze (30 do 35%), jak również witaminy i minerały.